Darování nemovitosti je osvobozeno od daně darovací, nezapomeňte to ve smlouvě upravit

Již všeobecně se ví, že darování nemovitosti mezi příbuznými osobami je osvobozeno od daně darovací a není třeba ni nechávat zhotovovat znalecký posudek k této nemovitosti. Doporučujeme však tuto skutečnost v darovací smlouvě kvalitně upravit, jinak vám mohou vzniknout v budoucnu problémy.

Finanční úřad neví o vašem příbuzenství

První věcí je, že pokud darujete nemovitost například své vdané dceři, má tato jiné příjmení než vy a nic tak ani nepřipomíná, že by se mělo jednat o darování příbuzné osobě. Katastrální úřady pak při každém převodu zasílají smlouvu ke kontrole finančnímu úřadu, kde funguje velmi efektivní propojení.

Jelikož finanční úřad zjistí darování a ve smlouvě přitom není nijak určeno jaký vztah mají mezi sebou dárce a obdarovaný, musí tuto skutečnost finanční úřad prověřit. Často se to stává i po mnoha měsících od samotného převodu.

Příbuzenství tak z důvodu předchozího pochybení budete muset finančnímu úřadu prokazovat tak, aby mohl finanční úřad osvobození skutečně uznat. V opačném případě vám totiž hrozí daň darovací až 7 procent z hodnoty nemovitosti, což nejsou vůbec malé peníze.

Řízení od finančnímu úřadu u darování můžete předejít

Výše uvedeným nepříjemným zkušenostem z finančním úřadem se můžete vyhnout kvalitním

od darovací daně platí, že je nutné příbuzenství osob ve smlouvě darovací přímo určit a současně odkázat na ustanovení zákona o dani dědické, darovací a daně z převodu nemovitostí, která osvobození od daně u darování přímo upravuje.

Jak katastrální úřad, tak finanční úřad díky kvalitnímu zpracování už od počátku pozná o jaký druh převodu se jedná, jaké příbuzenství mezi osobami platí, a pokud nebude mít nějaká závažné pochybnosti vzhledem k okolnostem převodu, tak vás ani nebude zbytečně obtěžovat.

V případě zájmu o vypracování či kontrolu darovací smlouvy či právní konzultaci nás kontaktujte na mail: ProfiPravnik@gmail.com

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2500 Kč,
či kupní smlouvu za 3100 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT

Pomohl vám tento článek? Víte o někom
kdo potřebuje právní radu? Budeme rádi za vaše doporučení. »

Štítky: právnické články, právní články

Potřebujete pomoc?

Vložte dotaz do právní poradny - odpovíme Vám nejpozději do 24 hodin, nebo si nechte vyhotovit smlouvu dle vaší potřeby. Za kvalitu ručíme.

Vložit dotaz do poradny Zobrazit smlouvy

Rychlý kontakt

Potřebujete právní pomoc?
Jsme tu pro Vás!

Ušetřit za advokáta může být příjemné, nepříjemné však mohou být důsledky a výrazně vyšší náklady v případě, kdy něco opomenete nebo podceníte a protistrana toho využije.

Úspory za kvalitní právní službu se vám tak mohou výrazně prodražit.

Mgr. Miroslav Zeman