Darování bytu – pozor na správnou darovací smlouvu

Darování bytu nemusí být tak jednoduché jak se na první pohled zdá. Speciální požadavky jsou kladeny především na darovací smlouvu, díky které můžete svůj byt darovat. Darovací smlouva musí plnit velmi důležité požadavky. Jinak se darování bytu nemusí vůbec povést.

Chcete darovat svůj byt svému dítěti či vnukovi, nebo jiné příbuzné osobě a chcete aby obdarovaný měl i do budoucna jistotu tohoto vlastnictví? Pak toto můžete ovlivnit především vy a postup který při darování zvolíte.

Darovací smlouvu k převodu bytu a k jeho darování nepodceňujte

Zpracování darovací smlouvy k bytu věnujte velkou pozornost. Není to formalita, kterou zvládne kdokoliv pouhým vyplněním nějaké vzoru, či přepsáním smlouvy staré. Na kvalitě darovací smlouvy k bytu záleží, jak jisté bude své vlastnické právo vámi obdarovaný člověk mít.

Vady smlouvy totiž mohou vést buď k zamítnutí vkladu vlastnického práva do katastru nemovitostí, nebo může dojít k jejímu zpochybnění a zneplatnění v budoucnu, například v době dědického řízení, což se stává nejčastěji. Dědicové, kteří nebyli takto obdarováni se totiž snaží darování zpochybnit a hledají veškeré možné způsoby jak darovací smlouvu zpochybnit.

Darovací smlouva k bytu má zvláštní specifika

Na rozdíl od jiných nemovitostí musí obsahovat darovací smlouva k darování bytu či bytové jednotky specifické označení této nemovitosti. Předně se byt označuje číslem bytu určeným dle prohlášení vlastníka a číslem popisným vchodu, kde se bytová jednotka nachází. Dále musí být správně definováno a určeno číslo popisné celého domu jako bloku. Nikoliv tedy samotné číslo popisné vchodu, ale pokud má dům více vchodů a více popisných čísel, musí být uvedena všechna tato popisná čísla. Není možné také zapomenout na čísla parcel na nichž tento dům stojí, protože se jedná o jeden z dalších prvků určitosti dané smlouvy.

Pokud vše výše uvedené máte správně sepsáno, je třeba nezapomenout na podílech bytu na společných částech domu a parcel na nichž tento dům stojí. V praxi na toto lidé často zapomínají, což je také jedním z důvodů, kdy katastr návrh na vklad nepovolí a řízení zastaví.

Údaje v darovací smlouvě musí být v souladu s prohlášením vlastníka

Velkou pozornost nejen u darovacích, ale také u kupních smluv u převodu bytu, věnujte, zda jsou konkrétní údaje vztahující se k bytu v souladu s údaji uvedenými v prohlášení vlastníka. Prohlášení vlastníka je dokument, který musí každý dům, kde jsou vedeny bytové jednotky mít a zcela určitě také má uložené na katastru nemovitostí. Výměry místností, stejně jako výměry bytu a jeho dispozice tak musí být přesně uvedeny tak jak jsou uvedeny v tomto prohlášení vlastníka. Pokud tomu tak není, měli by jste se zaměřit na skutečnost kde vznikla chyba. Ideální je pak také poradit se s advokátem.

V případě zájmu o vypracování či kontrolu darovací smlouvy či právní konzultaci nás kontaktujte na mail: ProfiPravnik@gmail.com

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2500 Kč,
či kupní smlouvu za 3100 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT

Pomohl vám tento článek? Víte o někom
kdo potřebuje právní radu? Budeme rádi za vaše doporučení. »

Štítky: právnické články, právní články

Potřebujete pomoc?

Vložte dotaz do právní poradny - odpovíme Vám nejpozději do 24 hodin, nebo si nechte vyhotovit smlouvu dle vaší potřeby. Za kvalitu ručíme.

Vložit dotaz do poradny Zobrazit smlouvy

Rychlý kontakt

Potřebujete právní pomoc?
Jsme tu pro Vás!

Ušetřit za advokáta může být příjemné, nepříjemné však mohou být důsledky a výrazně vyšší náklady v případě, kdy něco opomenete nebo podceníte a protistrana toho využije.

Úspory za kvalitní právní službu se vám tak mohou výrazně prodražit.

Mgr. Miroslav Zeman