Darování bytu a problémy se stanovením spoluvlastnických podílů na domě a pozemku

Darování bytu je samostatným a často se opakujícím problémem. Darování bytu totiž má velmi specifické nároky na úpravu darovací smlouvy, kterou se byt převádí. V tomto případě dělají lidé velmi často chyby, které vedou k zamítnutí vkladu do katastru nemovitostí. Specifikovat spoluvlastnický podíl na domě a pozemku je totiž někdy těžší než se na první pohled zdá.

Darovat lze i podíl na nemovitosti

V případě darování bytu totiž nedaruje dárce pouze samotný byt, který se také nazývá bytová jednotka. Součástí převodu musí být vždy i příslušný spoluvlastnický podíl na společných částech domu, v němž se jednotka nachází a také příslušných spoluvlastnikých podíl na pozemcích na nichž stojí tento dům. Pokud by příslušný spoluvlastnický podíl nebyl správně v darovací smlouvě a návrhu na vklad uveden, došlo by k zamítnutí vkladu ze strany katastrálního úřadu, což se také velmi často děje.

Pozor na spoluvlastnický podíl u bytů

Stanovení spoluvlastnického podílu vypadá na první pohled velmi jednoduše. U každé bytové jednotky najdete ve výpisu z katastru nemovitostí i spoluvlastnický podíl, který se k této jednotce na domě vztahuje. Ale tento údaj se skutečně vztahuje pouze k dané jednotce. V mnoha bytových domech má vlastník jednotky podíl i například na nebytových prostorech - dílna, sušárna, sklad. V takovém případě je pak podíl příslušného dárce na společných částech domu a pozemku úplně jiný, protože je nutné započítat i podíl vztahující se k příslušnému nebytovému prostoru. V tomto také dělají lidé, které si zpracovávají darovací smlouvu svépomocí největší chyby. Buď totiž neuvádějí spoluvlastnický podíl na společných částech domu a pozemku vůbec, nebo ho uvedou špatně tím, že zapomenou započítat i podílky na nebytových prostorách v domě.

Součástí darování musí být i podíl na pozemcích

Dalším velkým problémem se kterým se opakovaně setkáváme je, že lidé zapomínají ve svépomocně dělaných darovacích smlouvách uvést i podíl na dalších souvisejících pozemcích. Spoluvlastnický podíl se totiž nemusí nutně vztahovat pouze k pozemku na němž dům s bytem stojí, ale také k mnoha dalším pozemkům - například příjezdové cesty, parkoviště apod. Lidé totiž z běžného výpisu z katastru podíl na dalších souvisejících pozemcích neodhalí. Opět tak vzniká problém zamítnutého návrhu vkladu vlastnického práva obdarovaného do katastru nemovitostí.

Sepsat správně darovací smlouvu na bytovou jednotku a spoluvlastnického práva k domu a pozemků není tedy nic jednoduchého a člověk, který nemá s psaním smluv zkušenosti si neuvědomí běžně se vyskystující problémy a rizika s tím spojená. Darování se tak může velmi jednoduše zkomplikovat a obdarovaný se darovaného majetku nakonec nedočká, nebo až po výrazně delším čase a vynaložení více nákladů.

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2500 Kč,
či kupní smlouvu za 3100 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT

Pomohl vám tento článek? Víte o někom
kdo potřebuje právní radu? Budeme rádi za vaše doporučení. »

Štítky: právnické články, právní články

Potřebujete pomoc?

Vložte dotaz do právní poradny - odpovíme Vám nejpozději do 24 hodin, nebo si nechte vyhotovit smlouvu dle vaší potřeby. Za kvalitu ručíme.

Vložit dotaz do poradny Zobrazit smlouvy

Rychlý kontakt

Potřebujete právní pomoc?
Jsme tu pro Vás!

Ušetřit za advokáta může být příjemné, nepříjemné však mohou být důsledky a výrazně vyšší náklady v případě, kdy něco opomenete nebo podceníte a protistrana toho využije.

Úspory za kvalitní právní službu se vám tak mohou výrazně prodražit.

Mgr. Miroslav Zeman