Darovací smlouva je mimořádný úkon. Chyby v darovací smlouvě se nevyplácí

Darování nemovitosti, tedy bytu, domu či pozemku je mimořádný a vyjímečný úkon, který je také nevratný. Proto by uzavření darovací smlouvy měla předcházet hluboká úvaha dárce a obdarovaného. Následně by toto mimořádné a vyjímečné rozhodnutí mělo být precizně právně upraveno a zpracováno. Chyby se totiž nevyplácí a darování už zpět dárce vzít nemůže.

Darovací smlouva je závažný dokument, kterému předchází také závažné rozhodnutí dárce dar obdarovanému darovat a závazek obdarovaného dar od dárce převzít. S těmito povinnostmi pak souvisí další práva a povinnosti, které je třeba co nejlépe v dokumentech upravit a formulovat.

Darování darovací smlouvou je nenávratný úkon

Dárci si musí uvědomit, že darování nemovitosti je nenávratný úkon. Pokud daruje dárce obdarovanému nemovitost, nemůže to následně vzít zpět. Tedy pokud nenastanou nějaké vyjímečné okolnosti. Darování nemovitosti by tak měla předcházet skutečně hluboká úvaha a rozvaha. A když už si dá dárce  tu práci s přemýšlením o darování nemovitosti obdarovanému či obdarovaným, neměl by následně podcenit ani právní stránku celé věci.

Jedna věc je totiž rozhodnutí a hluboké uvážení, které tomuto mimořádnému rozhodnutí předchází a druhá věc je správná a bezchybná realizace tohoto rozhodnutí.

Darovací smlouva by měla být precizní, aby přinesla následky, které od ní požadujete

V naší praxi se velmi často v počtu stovek případů ročně setkáváme s dokumenty ve formách darovacích smluv či vzorů, kde se dárci či obdarovaní snaží vepisovat nejrůznější podmínky a úvahy, které jsou sice myšleny dobře a mohou být i v pořádku, ale jejich prezentace a popis jsou vlemi problematické. Pokud si dárce dopíše do smlouvy, že chce zřídit výměnek, nebo věcné břemeno užívání k nemovitostem a zapomene napsat k jakým nemovitostem se má výměnek či další práva zřídit, je to velká chyba. A takových obdobných chyb se objevuje mnoho. Smlouva není od toho, aby se do ní volně vepisovaly úvahy tak jak přijdou smluvním stranám na mysl. Darovací smlouva, stejně jako jiné druhy smluv musí obsahovat tyto úvahy a podmínky zformulovány precizně, právním jazykem a tak, aby jakékoliv instituci, notáři, soudu apod. bylo ihned jasné, co bylo daným ustanovením a myšlenkou stran smlouvy myšleno a jaký byl jejich záměr. A také, že toto zpracování příslušných ustanovení je v souladu s právními předpisy a lze je vymoci.

V opačném případě se mohou obdarovaní jako nový vlastníci dočkat žalob zpochybňujících jejich vlastnické právo k darované nemovitosti, může být jejich vlastnické právo napadeno v rámci dědického řízení, či při jiných příležitostech a z nejrůznějších důvodů. Uspořená částka v hodnotě několika tisíc korun za kvalitní zpracování převodních dokumentů se tak může v budoucnu proměnit ve ztrátu statisíců korun.

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2500 Kč,
či kupní smlouvu za 3100 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT

Pomohl vám tento článek? Víte o někom
kdo potřebuje právní radu? Budeme rádi za vaše doporučení. »

Štítky: právnické články, právní články

Potřebujete pomoc?

Vložte dotaz do právní poradny - odpovíme Vám nejpozději do 24 hodin, nebo si nechte vyhotovit smlouvu dle vaší potřeby. Za kvalitu ručíme.

Vložit dotaz do poradny Zobrazit smlouvy

Rychlý kontakt

Potřebujete právní pomoc?
Jsme tu pro Vás!

Ušetřit za advokáta může být příjemné, nepříjemné však mohou být důsledky a výrazně vyšší náklady v případě, kdy něco opomenete nebo podceníte a protistrana toho využije.

Úspory za kvalitní právní službu se vám tak mohou výrazně prodražit.

Mgr. Miroslav Zeman