Výměnek u darovací smlouvy. Umožní dárci doživotní užívání domu nebo bytu

Výměnek u darovací smlouvy je vynikající nástroj chránící dárce před nevděčnými obdrarovanými. I když daruje dárce svůj byt, nebo dům, nemůže si s ním obdarovaný dělat co chce. Dárci si i do budoucna díky výměnku uchová nad darovanou nemovitostí vliv. ČTĚTE DÁLE!

Výměnek dává dárci jistotu doživotního užívání nemovitosti

Výmenek totiž dává dárci právo doživotního užívání darované nemovitosti, tedy domu, nebo bytu a třeba i pozemku a to i poté, co byla pravomocně darována obdarovanému. Za normálních okolností totiž po darování zdrácí dárce na svým bývalým domem či bytem veškerou kontrolu a je tak odkázán na obdarovaného, zda ho v nemovitosti ponechá, nebo mu najde jiné bydlení a zda se o dárce vůbec postará.

Výměnek nemůže obdarovaný ani jiný budoucí vastník dárci zrušit. Se zrušením by totiž musel vyslovit souhlas práva dárce, který nyní už vystupuje v roli výměnkáře. Součástí výměnku pak nemusí být jen právo doživotního užívání domu nebo bytu, ale také další služby, které by měl obdarovaný či budoucí vlastník nemovitosti výměnkáři poskytovat. Tradičně se jedná o poskytnutí vody, otopu či povinnost postarat se o dárce a výměnkáře v době jeho nemoci či nemohoucnosti.

Výměnek u darovací smlouvy nelze bez souhlasu výměnkáře a dárce zrušit

Další vekou výhodou je, že obdarovaný, tedy povinný z výměnku, nesmí právo dárce a výměnkáře nijak omezovat ani ho  utlačovat. Právo na řádné a nerušené užívání nemovitosti si může výměnkář velmi účinně a rychle vymoci žalobou či návrhem na nařízení předběžného opatření.

Dárce se nemusí obávat o své právo stanovené výměnkem ani ve chvíli, kdy se rozhodne obdarovaný nemovitost dále prodat nebo někomu darovat. Výmenek zapsaný v katastru nemovitostí zůstává zachován a působí vůči všem budoucím vlastníkům nemovitosti a to až do smrti dárce, který už vystupuje v roli výměnkáře.

Nyní se tak nemusíte obávat svou nemovitost darovat, protože s darováním pro dárce nemusí vyplývat vůbec žádné riziko ztráty možnosti darovanou nemovitost i nadále užívat. Dárce navíc není v roli prosebníka a má jasně a vymahatelně zakotveno své právo na doživotní užívání nemovitosti.

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2500 Kč,
či kupní smlouvu za 3100 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT

Pomohl vám tento článek? Víte o někom
kdo potřebuje právní radu? Budeme rádi za vaše doporučení. »

Štítky: právnické články, právní články

Potřebujete pomoc?

Vložte dotaz do právní poradny - odpovíme Vám nejpozději do 24 hodin, nebo si nechte vyhotovit smlouvu dle vaší potřeby. Za kvalitu ručíme.

Vložit dotaz do poradny Zobrazit smlouvy

Rychlý kontakt

Potřebujete právní pomoc?
Jsme tu pro Vás!

Ušetřit za advokáta může být příjemné, nepříjemné však mohou být důsledky a výrazně vyšší náklady v případě, kdy něco opomenete nebo podceníte a protistrana toho využije.

Úspory za kvalitní právní službu se vám tak mohou výrazně prodražit.

Mgr. Miroslav Zeman