Darovací smlouva a výměnek. Jak to funguje?

Darování je pro dárce vždy určitým rizikem. Daruje obdarovanému svou nemovitost a očekává od obdarovaného vděk a také že bude moci v domě či bytě i nadále žít. Ne vždy se však dárce s vděkem obdarovaného setkají. Nebojte se proto zřídit spolu s darováním na nemovitosti i výměnek. O co se jedná?

Výměnek v darovací smlouvě není jen právo užívání nemovitosti

Zajímavostí výměnku je skutečnost, že v sobě obsahuje několik služebností, resp. věcných břemene najednou. Jeho specifikem také je, že ho lze zřídit pouze s převodem nemovitosti. Pokud si totiž už po převodu nemovitosti dárce vzpomene, že by chtěl dodatečně zřídit výměnek, není to pak možné. Výměnek se zřizuje v rámci převodu darovací smlouvou a ustanovení o výměnku se přímo vkládají do darovací smlouvy.

Smyslem výměnku je, aby měl dárce i po darování nemovitosti možnost a dokonce právo tuto nemovitost doživotně užívat a bydlet v ní. Toto právo se zapisuje do katastru nemovitostí a nikdo nemůže proti vůli dárce či dárců toto právo zrušit. Výhodou výměnku je, že se nevztahuje jen na právo vůči obdarovanému, který může nemovitost dále někomu darovat, nebo prodat, ale vůči všem budoucím vlastníkům nemovitosti. Pokud si tedy někdo nemovitost od obdarovaného koupí, nebo získá jiným způsobem, dělá už to s vědomím, že musí dodržovat povinnosti z výměnku, zejména umožnit nerušené užívání a bydlení výměnkářů v dané nemovitosti.

Chyba v ustanovení o výměnku v darovací smlouvě vede k nepříjemným následkům

Není to přitom tak jednoduché jak se může na první pohled zdát. Dárce nebo dárci si musí uvědomit, že chyba v ustanovení o výměnku je může stát hodně. Pokud totiž mají dárci v darovací smlouvě v ustanovení o výměnku chybu, nemůže jim katastrální úřad jejich právo na doživotní užívání nemovitosti a další služby od obdarovaného zapsat a mohou tak přijít definitivně o příležitost mít touto kvalitní formou zajištěno doživotní užívání darované nemovitosti. Proto určitě nedoporučujeme používání vzorů darovacích smluv, které sice ustatnovení o výměnku rovněž obsahuje, ale velmi nekvalitně a neúplně. Pouhé vyplnění údajů do vzoru vystavuje dárce nebezpečí, že jejich právo výměnku bude špatně zformulováno a tedy sice darují svou nemovitost, ale výměnek už jim katastr nezapíše. Dárci tak budou odkázání na milosrdenství obdarovaného zda je v darované nemovitosti nechá bydlet nebo ne.

Aby dárce výměnek skutečně dobře ochránil musí splňovat výměnek následující pravidla a znaky:

1) výměnek musí být správně a logicky vložen do darovací smlouvy, kterou převádí dárce na obdarovaného svou nemovitost,

2) výměnek musí být zapsán do katastru nemovitosti vkladem. Jiná forma dárce totiž kvalitně a úplně neochrání,

3) ustanovení o výměnku musí obsahovat zákonné a potřebné náležitosti. Nelze si tak výměnek vykouzlit do smlouvy vlastními slovy a větami. Jednalo by se o velké riziko zamítnutí návrhu na zápis výměnku do katastru nemovitostí,

DAROVACÍ SMLOUVU S VÝMĚNKEM ZPRACOVÁVÁME I V NAŠÍ ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘI, VŠE VYŘIZUJEME RYCHLE A SPOLEHLIVĚ PROSTŘEDNICTVÍM INTERNETU A MAILU - PROFIPRAVNIK@GMAIL.COM

CENA ZA ZPRACOVÁNÍ VŠECH DOKUMENTŮ NUTNÝCH K PŘEVODU ČINÍ 2 500 KORUN A JE KONEČNÁ A ZÁVAZNÁ. V UVEDENÉ CENĚ JE OBSAŽENO ZPRACOVÁNÍ:

- DAROVACÍ SMLOUVY

- NÁVRHU NA VKLAD

- NÁVODU NA VYŘÍZENÍ VĚCI

- SOUVISEJÍCÍ PORADENSTVÍ

ke zpracování dokumentů nám stačí přímo na výše uvedenou mailovou adresu zaslat následující údaje:

- celá jména, rodná čísla a adresy trvalého bydliště dárce a obdarovaného

- číslo bytu (pokud se jedná o byt), jinak číslo popisné domu, nebo číslo pozemku, obec a část obce kde se nemovitost nachází. Možné je také zaslat číslo listu vlastnictví a katastrální území,

- informaci zda se bude převádět celá nemovitost nebo jen podíl nemovitosti  (například 1/2, 1/4 apod.)

- informaci o tom, zda bude zřízován i výměnek pro dárce

Tyto údaje jsou pro zpracování dokumentů a realizaci celé služby zcela dostačující. Dokumenty zpracováváme do dvou dnů od zaslání výše uvedených informací, bez nutnosti návštěvy kanceláře a vynakládání zbytečných výdajů na právní porady, které nejsou v tomto případě vůbec potřebné. Vše lze sdělit několika větami v mailu.

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2500 Kč,
či kupní smlouvu za 3100 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT

Pomohl vám tento článek? Víte o někom
kdo potřebuje právní radu? Budeme rádi za vaše doporučení. »

Štítky: právnické články, právní články

Potřebujete pomoc?

Vložte dotaz do právní poradny - odpovíme Vám nejpozději do 24 hodin, nebo si nechte vyhotovit smlouvu dle vaší potřeby. Za kvalitu ručíme.

Vložit dotaz do poradny Zobrazit smlouvy

Rychlý kontakt

Potřebujete právní pomoc?
Jsme tu pro Vás!

Ušetřit za advokáta může být příjemné, nepříjemné však mohou být důsledky a výrazně vyšší náklady v případě, kdy něco opomenete nebo podceníte a protistrana toho využije.

Úspory za kvalitní právní službu se vám tak mohou výrazně prodražit.

Mgr. Miroslav Zeman