Darování pozemku darovací smlouvou. Převod zhatí i minimální chyby

Darování pozemku se pokládá za velmi jednoduchou věc. Stačí popsat pozemek jeho katastrálním číslem a označit kde se pozemek nachází a je hotovo. Bohužel to tak často není a dárci s obdarovanými dělají chyby i v označení pozemků v darovacích smlouvách a návrzích na vklad. ČTĚTE DÁLE!

Tyto chyby bývají různé. Uvedeme si v následujícím textu ty nejčastější, se kterými se setkáváme u našich klientů velmi často. I drobná či minimální nebo nepodstatná chyba může vést k zamítnutí návrhu na vklad do katastru nemovitostí.

Typickou chybou v darovací smlouvě je špatné uvedení čísla pozemku

Typickým příkladem velmi často páchané chyby v darovací smlouvě k pozemku je nerozlišování, zda se jedná o pozemek stavební, nebo standardní pozemkovou parcelu. Tyto pozemky mají dvě řady, které je nutno odlišit. Platí přitom, že stavebním pozemkem nemusí být nutně pozemek na němž stojí nějaká budova. Naopak je spousta stavebních pozemků, kde vůbec nic nestojí. Dárci a obdarovaní tak zapomínají uvést u stavebních pozemků označení před číslicí st., nebo přímo textově popsat, že jde o stavební pozemek. Pokud takovouto zdánlivě malichernou náležitost dárci a obdarovaní zapomenou do darovací smlouvy uvést, je to důvodem k zamítnutí návrhu na vklad. Pozemek je tak totiž označen chybně a katastrální úřad nemůže sám takovouto chybu napravovat.

Označení st. je přitom snadno přehlédnout, tím spíše, kdy dárce a obdarovaní ví, že na takovém pozemku třeba ani nic nestojí a tak nepovažují za stavební pozemek.

Hodně se v darovacích smlouvách chybuje i v označení katastru a obcí

Další chybou, která se velmi často objevuje je neuvedení přesného označení katastrálního území, kde se pozemek nachází, nebo jeho neuvedení vůbec. Dárci a obdarovaní tak do darovacích smluv uvádějí pouze obec, kde se pozemek nachází, ale opomínají, že obec se může členit na další katastrální území, která mají svůj název a své číslo. Pokud toto není uvedeno, je pak pozemek v podstatě nedohledatelný, není správně označen a to opět vede k nemilosrdnému zamítnutí návrhu na vklad vlastnického práva obdarovaného do katastru nemovitostí.

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2500 Kč,
či kupní smlouvu za 3100 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT

Pomohl vám tento článek? Víte o někom
kdo potřebuje právní radu? Budeme rádi za vaše doporučení. »

Štítky: právnické články, právní články

Potřebujete pomoc?

Vložte dotaz do právní poradny - odpovíme Vám nejpozději do 24 hodin, nebo si nechte vyhotovit smlouvu dle vaší potřeby. Za kvalitu ručíme.

Vložit dotaz do poradny Zobrazit smlouvy

Rychlý kontakt

Potřebujete právní pomoc?
Jsme tu pro Vás!

Ušetřit za advokáta může být příjemné, nepříjemné však mohou být důsledky a výrazně vyšší náklady v případě, kdy něco opomenete nebo podceníte a protistrana toho využije.

Úspory za kvalitní právní službu se vám tak mohou výrazně prodražit.

Mgr. Miroslav Zeman