Darujete byt? V darovací smlouvě musí být nová prohlášení

Pokud daruje dárce obdarovanému byt či nebytový prostor v bytovém domě, musí v darovací smlouvě uvést nová prohlášení a ustanovení, které přinesly poslední změny souvisejících právních předpisů a zejména NOZ. V případě, že tato prohlášení budou v darovací smlouvě chybět, může to být důvod k zamítnutí vkladu do katastru nemovitostí. ČTĚTE DÁLE!

Katastrální úřady vyžadují ve smlouvách zvláštní prohlášení

I katastrální úřady přitvrzují ve své snaze o zajištění správnosti a bezvadnosti darovacích a kupních smluv. To se projevuje tím, že právní katastrálního úřadu stále častěji přerušuje řízení, nebo dokonce zamítá návrh na vklad z důvodu chybějících ustanovení ve smlouvě, která považuje za nutné a zákonem vyžadované. Samozřejmě i pohled právníků katastrálních úřadů se může lišit a také se často liší. Názor právníka katastrálního úřadu tak v zájmu zajištění rychlosti řízení musíme respektovat. Pokud bychom ho nerespektovali, můžeme se sice odvolávat a soudit, ale tím dosáhneme pouze neadekvátního protažení celého řízení, což je pro dárce i obdarovaného většinou nepřijatelné.

Vyžadovaná prohlášení v darovací smlouvě uvádějte hned při zpracování

V naší praxi se nám tak velmi často a tedy častěji než dříve stává, že katastrální úřady vyžadují doplnění ustanovení, která dříve v darovacích smlouvách být nemusel a nikdo to ani nevyžadoval. Proto je vhodné se na takové výhrady připravit a požadovaná ustanovení či prohlášení do darovacích smluv zahrnovat automaticky a to v každé nové smlouvě. Laik samozřejmě neví a nemůže ani tušit co konkrétně katastrální úřady a jejich právníci v běžné praxi požadují a jaké mají nároky na darovací smlouvy. I to je také jedna z výhod využití služeb odborníků, tedy ideálně advokátní kanceláře, která se touto problematikou zabývá a je tak schopná přizpůsobit obsah a formu darovací smlouvy i návrhu na vklad požadavkům katastrálního úřadu.

Jedním z příkladů prohlášení vyžadovaného katastrálním úřadem je, že bytová jednotka, která je darována a je tedy předmětem převodu podle darovací smlouvy, není převáděna do vlastnictví poprvé, tedy nejedná se o první převod jednotky do vlastnictví, kdy jsou na převodní dokumenty kladeny jiné podmínky a povinnosti a že na bytové jednotce nebyly provedeny stavební a jiné úpravy, které by měnili dispozici bytu v rozporu s prohlášením vlastníka, tedy v rozporu s tím jak byt vypadal v době kdy se v domě vymezovaly bytové a nebytové jednotky.

Chyba v darovací smlouvě, nebo neuvedení požadovaného vede k zamítnutí návrhu

Zdá se to jako poměrně nevýznamné a zbytečné ustanovení, nicméně už jsme byli svědky toho, že katastrální úřad si vyžádal doplnění tohoto ustanovení do smlouvy a dodatečně se tak toto muselo zajišťovat, protože v opačném případě by došlo k zamítnutí návrhu na vklad do katastru nemovitostí. Dalším prohlášením, které můžeme dárci a obdarovanému v darovací smlouvě doporučit, je prohlášení obdarovaného o tom, že přistupuje ke všem povinnostem spojeným s vlastnictvím bytové jednotky a že se zavazuje řádně a plně hradit veškerá plnění související s provozem, údržbou a opravami bytové jednotky a zejména společných částí domu.

Pokud chcete mít ať už jste v roli dárce či obdarovaného jistotu, že vaše darovací smlouva obsahuje všechny nutné či potřebné náležitosti, vyžadované katastrálními úřady, či některými z katastrálních úřadů využijte službu naší advokátní kancelář e PROFI Darovací smlouvu, spolu se zpracováním návrhu na vklad a návodu na vyřízení, které získáte za celkovou a konečnou cenu 2 500 korun. Objednat službu můžete na mailu naší advokátní kanceláře ProfiPravnik.cz - ProfiPravnik@gmail.com 

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2500 Kč,
či kupní smlouvu za 3100 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT

Pomohl vám tento článek? Víte o někom
kdo potřebuje právní radu? Budeme rádi za vaše doporučení. »

Štítky: právnické články, právní články

Potřebujete pomoc?

Vložte dotaz do právní poradny - odpovíme Vám nejpozději do 24 hodin, nebo si nechte vyhotovit smlouvu dle vaší potřeby. Za kvalitu ručíme.

Vložit dotaz do poradny Zobrazit smlouvy

Rychlý kontakt

Potřebujete právní pomoc?
Jsme tu pro Vás!

Ušetřit za advokáta může být příjemné, nepříjemné však mohou být důsledky a výrazně vyšší náklady v případě, kdy něco opomenete nebo podceníte a protistrana toho využije.

Úspory za kvalitní právní službu se vám tak mohou výrazně prodražit.

Mgr. Miroslav Zeman