Zákaz zcizení při darování nemovitosti darovací smlouvou je nutné řešit s bankou

Právní zátěž nemovitosti ve formě zástavního práva banky a souvisejícího zákazu zcizení není překážkou darování takto zatížené nemovitosti darovací smlouvou. Vše je třeba pouze řešit ve spolupráci s bankou na základě kvalitní a bezchybné darovací smlouvy. ČTĚTE DÁLE!

Zákaz zcizení chrání banku před něchtěným převodem, včetně darování

Zákazem zcizení předmětné nemovitosti, které je navíc zaneseno do evidence katastru nemovitostí sleduje banka, které svědčí tento zákaz, aby bez jejího svolení nemohlo dojít k převodu jí zastavené nemovitosti. V životě vlastníka se však může stát mnoho věcí, které přinutí tohoto vlastníka k nutnosti nemovitost či její část darovat nějakému obdarovanému. V takovém případě lze věc velmi dobře řešit.

Takovým důvodem může být například potřeba převést část nemovitosti na manželku, která přistoupí následně k placení hypotéky, nebo převod části nemovitosti na dítě, které chce nemovitost opravit a zrekonstruovat.

Při darování nemovitosti se zákazem czizení je nutno postup konzultovat s bankou

Správným postupem v takovém případě je, kvalitní a profesionální zpracování návrhu darovací smlouvy  i návrhu na vklad vlastnického práva obdarovaného do katastru nemovitostí. S těmito dokumenty se pak vlastník dostaví do banky, nebo je předem bance zašle k posouzení spolu s žádostí o umožnění převodu dle přiložené darovací smlouvy a návrhu na vklad.

Banka následně musí zákaz zcizení nemovitosti u katastru nemovitostí zrušit, aby umožnila převod zatížené nemovitosti na obdarovaného. Následně pak po převodu může být zákaz zcizení nemovitosti obnoveno. Věc je však nutno v takovém případě řešit tímto způsobem s bankou, která by jinak mohla převod zablokovat.

Samotná zástava převodu nemovitosti dle darovací smlouvy nebrání

Pokud není nemovitost zatížena zákazem zcizení, a je na ní pouze uvedeno zástavní právo banky, není pro samotný převod darováním povolení banky třeba. Katastrální úřad vlastnické právo obdarovaného zapíše bez jakéhokoliv vyjádření příslušné banky. Přesto však vřele doporučujeme informovat banku o daném převodu už z důvodu, že vlastníkovi nemovitosti, tedy dárci může vzniknout povinnost uhradit bance z důvodu porušení zástavní smlouvy nějakou smluvní pokutu.

Tohoto nebezpečí se však dárce zprostí, pokud banku informuje o záměru převodu a vyžádá si eventuelně i její souhlas či vyjádření.

V uvedeném případě nemovitosti zatížené zákazem zcizení uvedenou skutečnost zahrnujeme do textu darovací smlouvy tak, aby měla banka co nejlepší podklad pro povolení tohoto převodu a zajištění dalších potřebných úkonů. Nicméně nemůžeme souhlas banky garantovat. Je vždy na zvážení každé konkrétní banky, zda převod zatížené nemovitosti umožní či nikoliv.

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2500 Kč,
či kupní smlouvu za 3100 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT

Pomohl vám tento článek? Víte o někom
kdo potřebuje právní radu? Budeme rádi za vaše doporučení. »

Štítky: právnické články, právní články

Potřebujete pomoc?

Vložte dotaz do právní poradny - odpovíme Vám nejpozději do 24 hodin, nebo si nechte vyhotovit smlouvu dle vaší potřeby. Za kvalitu ručíme.

Vložit dotaz do poradny Zobrazit smlouvy

Rychlý kontakt

Potřebujete právní pomoc?
Jsme tu pro Vás!

Ušetřit za advokáta může být příjemné, nepříjemné však mohou být důsledky a výrazně vyšší náklady v případě, kdy něco opomenete nebo podceníte a protistrana toho využije.

Úspory za kvalitní právní službu se vám tak mohou výrazně prodražit.

Mgr. Miroslav Zeman