Darovat darovací smlouvou můžete převést i podíly na nemovitostech

Dárce může darovat svůj byt, dům nebo pozemek nejen jako celek, ale také jako podíl na těchto nemovitostech. Dárce tak není nucen darovat celou nemovitost jednomu obdarovanému, ale třeba i několik obdarovaným ve stejných poměrech a podílech. Tím dárce docílí spravedlivého obdarování darovací smlouvou všech svých potomků. ČTĚTE DÁLE!

Pokud má tedy dárce tři děti a chce je spravedlivě obdarovat svou nemovitostí, pak tomu nic nebrání. Jak dům, tak byt, nebo pozemek může dárce darovat i formou spoluvlastnického podílu. V daném případě by každé z dětí jako obdarovaných získalo spoluvlastnický podíl o velikosti 1/3. Pokud by obdarovanými byly dvě osoby, pak by spoluvlastnický podíl činil 1/2 pro každého z nich.

Spoluvlastnické podíly darované darovací smlouvou nemusí být stejné

Není přitom překážkou darovat jednomu z obdarovaných větší podíl, než druhému z obdarovaných. O konkrétní výši podílů se může dárce sám rozhodnout a nikdo mu do toho nemůže mluvit. Je třeba však mít spoluvlastnické podíly, jejich výši i definici v darovací smlouvě řádně a správně upravené. Například v případě darování bytu není určení spoluvlastnických podílů nic jednoduchého a v případě zpracováních darovacích smluv svépomocí, či pomocí vzorů dělají dárci a obdarovaní v tomto určení velké a opakované chyby.

Pozor u darování bytů. Podíl musí být i na společných částech a pozemcích

Jak jsme si již řekli v jiných článcích, spolu s bytovou jednotkou je předmětem daru i spoluvlastnický podíl na společných částech budovy a pozemku, kde se byt nachází. Pokud se však převádí spoluvlastnické podíly na více obdarovaných, je třeba také spoluvlastnický podíl na společných částech domu a pozemku rozdělit příslušnými podíly. Defakto tak dělíme dále již daný spoluvlastnický podíl. Zní to možná složitě, ale ono to také trošku složité je. I právníci tak musejí dávat u darovacích smluv na bytové či nebytové jednotky dávat velký pozor, aby neudělali chybu v číslech vyjadřujících spoluvlastnické podíly, které připadnou jednotlivým obdarovaným.

Pozemek lze rozdělit při darování i reálně

Pokud jde o pozemky, nemusí dárce darovat více obdarovaným spoluvlastnické podíly na pozemku, ale může pozemek na dané části reálně rozdělit a vytvořit z něj tři nové pozemky, které daruje každému z obdarovaných. Tento postup je však časově i finančně výrazně náročnější, než samotné darování spoluvlastnického podílu na obdarované.

Zpracování převodu nemovitosti v rámci darování a darovací smlouvy na více obdarovaných formou spoluvlastnických podílů můžete zajistit objednáním naší PROFI Darovací smlouvy na adrese naší internetové advokátní kancelář ProfiPravnik.cz - ProfiPravnik@gmail.com 

 

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2500 Kč,
či kupní smlouvu za 3100 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT

Pomohl vám tento článek? Víte o někom
kdo potřebuje právní radu? Budeme rádi za vaše doporučení. »

Štítky: právnické články, právní články

Potřebujete pomoc?

Vložte dotaz do právní poradny - odpovíme Vám nejpozději do 24 hodin, nebo si nechte vyhotovit smlouvu dle vaší potřeby. Za kvalitu ručíme.

Vložit dotaz do poradny Zobrazit smlouvy

Rychlý kontakt

Potřebujete právní pomoc?
Jsme tu pro Vás!

Ušetřit za advokáta může být příjemné, nepříjemné však mohou být důsledky a výrazně vyšší náklady v případě, kdy něco opomenete nebo podceníte a protistrana toho využije.

Úspory za kvalitní právní službu se vám tak mohou výrazně prodražit.

Mgr. Miroslav Zeman