Darování nemovitosti je možné kombinovat s dohodou o vypořádání

Darování nemovitosti je možné kombinovat s dohodou o vypořádání, kdy se v rámci darování nemovitosti darovací smlouvou pro jednoho ze sourozenců, dohodnout dárce, obdarovaný a jeho sourozenec na vypořádání pro toho z potomků dárce, který obdarován nemovitostí nebyl. ČTĚTE DÁLE!

Velmi často se stávají případy, že dárce, například otec či dědeček, daruje svůj dům, nebo byt či pozemek tomu z potomků, který v tomto bytě či domě společně s dárcem bydlí. Je to logická a pochopitelná úvaha. Protože však sourozenec obdarovaného nic dárci neudělal a chová se k němu rovněž hezky, měl by rovněž dostat nějakou část majetku dárce. Jak tento cíl zajistit a zrealizovat svým čtenářům nyní poradíme.

Je třeba, aby byly zpracovány součastně a najednou tyto nezbytné dokumenty:

1) Darovací smlouva s návrhem na vklad vlastnického práva obdarovaného do katastru nemovitostí

2) Dohoda o vypořádání - většinou finanční uzavřená buď mezi sourozencem obdarovaného a obdarovaným, nebo mezi sourozencem obdarovaného a dárcem, případně mezi všemi těmito stranami.

Tyto dokumenty se následně společně podepíší.

Smyslem darovací smlouvy a návrhu na vklad uzavřený mezi dárcem a obdarovaným, který získá darováním příslušnou nemovitost je přechod vlastnického či spoluvlastnického práva na obdarovaného.

Dohoda o vypořádání k darovací smlouvě

Smyslem dohody o vypořádání je pak vypořádání nároků druhého sourozence či jiného příbuzného tak, aby nebyl darováním pouze jednomu z dětí dárce poškozen. Dárce přitom nemusí v tomto případě nemovitost dělit a převádět na své děti podíly darovaných nemovitostí. Tím by totiž výrazně ztížil práva toho z dětí, který v domě či bytě bydlí a užívá ho. V krajním případě by totiž mohlo hrozit, že dojde k prodeji takovéto nemovitosti, aby se druhé z dětí domohlo vypořádání z tohoto spoluvlastnictví, což bývá velmi často provázeno dlouhými a nepříjemnými soudními spory.

Co musí dohoda o vypořádání k darovací smlouvě obsahovat

V dohodě o vypořádání se tak uvede, že druhé z dětí, či sourozenců získá od obdarovaného, tedy od prvního z dětí částku odpovídající nějaké části hodnoty nemovitosti. Nejčastěji se bude jednat o několik stovek tisíc korun. Tím se zajistí, že zatímco jeden z dětí dárce získal celou nemovitosti, druhé z dětí získá nárok na úhradu dohodnuté či dárcem stanovené částky jako vypořádání, čímž budou uspokojeni všichni sourozenci.

Velmi často se totiž částka vypořádání hradí z hypotečního úvěru, kterou si obdarovaný jako sourozenec zajistí za účelem možnosti vyplacení částky vypořádání sourozenci.

Možné jsou i další varianty řešení výše uvedeného cíle, které je však třeba konzultovat s odborníkem. V našem případě je možné se o věci poradit v naší právní poradně ZDE!

Je velmi důležité, aby všechny zmíněné dokumenty splňovaly potřebné náležitosti a byly právně precizně správně zpracované. Pokud využijete služeb naší internetové advokátní kanceláře ProfiPravnik.cz na mailu ProfiPravnik@gmail.com, získáte tuto právní službu na klíč za celkovou cenu 3500 korun. V ceně je zpracování darovací smlouvy, návrhu na vklad, návodu na vyřízení a dohody o vypořádání

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2500 Kč,
či kupní smlouvu za 3100 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT

Pomohl vám tento článek? Víte o někom
kdo potřebuje právní radu? Budeme rádi za vaše doporučení. »

Štítky: právnické články, právní články

Potřebujete pomoc?

Vložte dotaz do právní poradny - odpovíme Vám nejpozději do 24 hodin, nebo si nechte vyhotovit smlouvu dle vaší potřeby. Za kvalitu ručíme.

Vložit dotaz do poradny Zobrazit smlouvy

Rychlý kontakt

Potřebujete právní pomoc?
Jsme tu pro Vás!

Ušetřit za advokáta může být příjemné, nepříjemné však mohou být důsledky a výrazně vyšší náklady v případě, kdy něco opomenete nebo podceníte a protistrana toho využije.

Úspory za kvalitní právní službu se vám tak mohou výrazně prodražit.

Mgr. Miroslav Zeman