Darování na základě darovací smlouvy je osvobozeno od daně z příjmu. Pozor ale na povinnosti!

Darování nemovitosti na základě darovací smlouvy je sice osvobozeno od daně z příjmu, obdarovaný však má povinnosti na které se nesmí zapomínat. Dodatečnou povinnost také přinesla novelizace zákona o dani z příjmu. ČTĚTE DÁLE!

Dar, který je osvobozen od daně z příjmu, dříve daň darovací, se nemusí v rámci daňového přiznání k dani z příjmu fyzických osob přiznávat, ani uvádět v daňovém přiznání. Obdarovaný získal dar, který je od daně osvobozen a tím pro něj povinnosti spojené s teoretickou daňovou povinností končí.

Dar vyšší než pět milionů korun musí hlásit obdarovaný finančnímu úřadu

Podle novely zákona však byla obdarovaným v rámci regulace a důvodu daňové kontroly dána důležitá povinnost. Darování mezi příbuznými osobami sice zůstává i nadále od daně z příjmu osvobozeno, obdarovaný však musí dar ohlásit finančnímu úřadu v případě, kdy hodnota daru přesahuje částku 5 milionů korun. Jedná se o povinnost, kterou musí dodržovat všichni obdarovaní. S nedodržováním povinnosti jsou spojeny výrazné sankce a pokuty.

Prakticky se tak dar ohlásí finančnímu úřadu ve formuláři pro podání daňového přiznání, kde se dar a odhadovaná hodnota daru uvede v příslušných políčkách určených pro dary osvobozené od daně z příjmu. Pokud si nebude obdarovaný jistý, jak formuláře správně vyplnit, doporučujeme ohlášení daru, alespoň neformálním způsobem standardním dopisem finančnímu úřadu, kde obdarovaný popíše řádně darované nemovitosti a uvede, že tímto oznámením plní ustanovení zákona a ohlašuje darování nemovitosti s hodnotou vyšší než pět milionů korun.

V případě osvobození nemusí obdarovaný podávat daňové přiznání

V případě darů a darování v hodnotě nižší než pět milionů korun se pro dárce a obdarované nic nemění a kromě osvobození daru od daně z příjmu už obdarovaní žádné další povinnosti nemají.

Výjimkou je pouze nutno podání daňového přiznání k dani z nemovitých věcí (nikoliv daň z nabytí nemovitých věcí), kterou podá obdarovaný k místně příslušném finančnímu úřadu v obvodu, kde se nachází příslušná nemovitost.

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2500 Kč,
či kupní smlouvu za 3100 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT

Pomohl vám tento článek? Víte o někom
kdo potřebuje právní radu? Budeme rádi za vaše doporučení. »

Štítky: právnické články, právní články

Potřebujete pomoc?

Vložte dotaz do právní poradny - odpovíme Vám nejpozději do 24 hodin, nebo si nechte vyhotovit smlouvu dle vaší potřeby. Za kvalitu ručíme.

Vložit dotaz do poradny Zobrazit smlouvy

Rychlý kontakt

Potřebujete právní pomoc?
Jsme tu pro Vás!

Ušetřit za advokáta může být příjemné, nepříjemné však mohou být důsledky a výrazně vyšší náklady v případě, kdy něco opomenete nebo podceníte a protistrana toho využije.

Úspory za kvalitní právní službu se vám tak mohou výrazně prodražit.

Mgr. Miroslav Zeman