Použil jsem vzor darovací smlouvy. Přišel jsem o svůj byt

Jako jiní lidé i pan Jan V. použil vzor darovací smlouvy. Ušetřil tak sice 2500,- Kč za zpracování smlouvy, návrhu na vklad a poradenství odborníkem, na druhou stranu si tak sám zavinil ztrátu dvou milionů korun. Jak pana Jana připravil vzor darovací smlouvy o miliony?

Darovaní bytu jednomu synovi mělo být spravedlivé

Pan Jan V. byl jedním ze čtyř synů z několika manželství pana Petra V. Protože se o svého tatínka jako jediný řádně a plně staral a trvale s ním žil v jeho bytě v Praze, rozhodl se Petr V., že tento by svému synovy Janovi daruje. Dozvěděl se totiž, že v případě své smrti by se byt rozdělil na čtvrtiny pro každého ze synů, což považoval Petr za nespravedlivé vzhledem k tomu, že o něj zbylé děti nejeví jakýkoliv zájem a nikdy pro něj nic neudělali.

Jan nezajistil darovací smlouvu od advokáta, ale prostřednictvím vzoru

Pozitivně dar vnímal i pan Jan, který však dostal od Petra úkol, aby zajistil darovací smlouvu a vše ohledně daru vyřídil. Jan se rozhodl poslechnout rady kamaráda s tím že ušetří tisíce a stáhl si na internetu vzor darovací smlouvy.

Tento vzor vyplnil, avšak vzhledem ke své nezkušenosti zapomněl uvést podíl bytové jednotky na společných částech domu a pozemků. Takto vadnou smlouvu podal Jan na katastr, uhradil poplatek tisíc korun a čekal. Po měsíci obdržel Jan zásilku z katastrálního úřadu, že je návrh na vklad jeho vlastnického práva zamítnut z důvodu vad smlouvy. Bohužel však jeho otec Petr zemřel.

Ušetři pár tisíc, přišel o statisíce

Jan tak už nemohl darovací smlouvu realizovat a byt, kde již žil pouze Jan spadl do dědického řízení. Všichni dědici, tedy všechny děti Petra, kteří se aktivně do dědického řízení přihlásili získali každý čtvrtinu hodnotu bytu. Jelikož Jan neměl na jejich vyplacení, nezbylo než byt prodat a každé z dětí získalo 500 000,- Kč z kupní ceny. Jan tak místo bytu v hodnotě dvou milionů korun získal pouhých 500 000,- Kč jako ostatní nevlastní sourozenci, kteří o jeho otce nikdy nejevili žádný zájem.

Panu Janovi už samozřejmě nebylo pomoci a uspořená částka za pomoc odborníka, se Janovi drtivě prodražila a to nejen finančně, ale i citově, kdy Jan přišel o svůj milovaný domov.

Vada darovací smlouvy vás může připravit o nemovitost i po letech

Chyba v darovací smlouvě vás však může překvapit i po mnoha letech. Po smrti dárce totiž mohou potenciální dědici darování napadnout a využít právě chyb v darovací smlouvě na základě níž jste nemovitosti získali do vlastnictví. O svou nemovitost tak můžete dodatečně z důvodu chyb a vad i po mnoha letech přijít.

 

V případě zájmu o vypracování či kontrolu darovací smlouvy či právní konzultaci nás kontaktujte na mail: ProfiPravnik@gmail.com

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2500 Kč,
či kupní smlouvu za 3100 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT

Pomohl vám tento článek? Víte o někom
kdo potřebuje právní radu? Budeme rádi za vaše doporučení. »

Štítky: právnické články, právní články

Potřebujete pomoc?

Vložte dotaz do právní poradny - odpovíme Vám nejpozději do 24 hodin, nebo si nechte vyhotovit smlouvu dle vaší potřeby. Za kvalitu ručíme.

Vložit dotaz do poradny Zobrazit smlouvy

Rychlý kontakt

Potřebujete právní pomoc?
Jsme tu pro Vás!

Ušetřit za advokáta může být příjemné, nepříjemné však mohou být důsledky a výrazně vyšší náklady v případě, kdy něco opomenete nebo podceníte a protistrana toho využije.

Úspory za kvalitní právní službu se vám tak mohou výrazně prodražit.

Mgr. Miroslav Zeman