Darovací smlouva na nemovitost má být věcná, jasná a přehledná. Aneb darování s noblesou

Darovací smlouva má být dokument, který si uchová svou kvalitu, jednoznačnost a bezchybnost po celou dobu vašeho vlastnictví nemovitosti. Nejedná se tak o jednorázový papír, který nutně potřebujete, aby vám tatínek, maminka, dědeček nebo babička jako dárci mohli darovat nemovitost.

Darovací smlouva je dokument, který potvrzuje na mnoho let dopředu, někdy i na celý váš život vlastnictví k nemovitosti, kterou jste darem nabyli od svých předků. Proto by se mělo jednat o dokument, kterým nejen splníte účel, ale který také reprezentuje vaši odpovědnost, opatrnost a jistotu.

Účelem tak není pouze sepsat potřebné údaje na jednu A4, často dle vzoru darovací smlouvy, a modlit se, aby katastr vlastnické právo k nemovitosti zapsal, a aby darování v budoucnu někdo nenapadl a nedomáhal se toho, že vám nemovitost ve skutečnosti nepatří a měla se například stát předmětem dědického řízení.

Abychom měli skutečně pěknou a přehlednou darovací smlouvu, je důležitý nejen obsah této darovací smlouvy, ale také její členění a úprava. To vše souvisí s přehledností. Ideální je když sami víte, co kde v darovací smlouvě najdete a jak je to upraveno. Sami tak budete připraveni na všechny okolnosti či případné problémy, které mohou nastat.

- V NAŠÍ ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘI PLATÍ, ŽE NEJLEPŠÍ KLIENT JE INFORMOVANÝ KLIENT, KTERÝ SE O VŠE ZAJÍMÁ

Proto jsme i rádi, když chce klient vědět, co darovací smlouva znamená, co je v ní obsaženo, proč tomu tak je a jaký je smysl jednotlivých ustanovení.

- I V PŘÍPADĚ DAROVACÍ SMLOUVY PLATÍ, MÉNĚ JE NĚKDY VÍCE

Narazíte tak na mnoho právníků, kteří se budou snažit přesvědčit vás o kvalitě darovací smlouvy tím, že do ní opíší všechna ustanovení z nového občanského zákoníku, což by jste si mohli udělat i sami a tváří se jak velkolepé dílo vytvořili.

Ve skutečnosti darovací smlouva nemusí vůbec obsahovat kategorická ustanovení nového občanského zákoníku vztahující se k darování, protože ty musí obě strany darovací smlouvy, tedy dárce i obdarovaný, stejně dodržovat bez ohledu na to, co si v darovací smlouvě sjednají.

Darovací smlouva tak má upravovat především skutečnosti, které jsou z hlediska konkrétního darování a konkrétních okolností důležité a které je dobré pro klienta upravit.

- DAROVACÍ SMLOUVA MÁ BÝT PŘEHLEDNÁ A JASNÁ

Precizní darovací smlouva není jen smlouva o deseti stranách textu jak jsme si řekli výše, ale především smlouva, která vám utkví v paměti už po prvním prostudování. Jedná se o darovací smlouvu, která vám jasně a přehledně zatřídí související věci a vy přesně víte kdo co najdete ihned kdykoliv to budete potřebovat. Platí tak, že každá dobrá darovací smlouva má mít jasnou logickou strukturu a ustanovení, která na sebe postupně a logicky navazují.

Možná by jste se jako čtenáři našeho právního serveru divili, jak důležitá správná struktura a členění darovací smlouvy jsou.

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2500 Kč,
či kupní smlouvu za 3100 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT

Pomohl vám tento článek? Víte o někom
kdo potřebuje právní radu? Budeme rádi za vaše doporučení. »

Štítky: právnické články, právní články

Potřebujete pomoc?

Vložte dotaz do právní poradny - odpovíme Vám nejpozději do 24 hodin, nebo si nechte vyhotovit smlouvu dle vaší potřeby. Za kvalitu ručíme.

Vložit dotaz do poradny Zobrazit smlouvy

Rychlý kontakt

Potřebujete právní pomoc?
Jsme tu pro Vás!

Ušetřit za advokáta může být příjemné, nepříjemné však mohou být důsledky a výrazně vyšší náklady v případě, kdy něco opomenete nebo podceníte a protistrana toho využije.

Úspory za kvalitní právní službu se vám tak mohou výrazně prodražit.

Mgr. Miroslav Zeman