Darovací smlouvy v roce 2014, na jaké chyby si dát pozor

U darovacích smluv, které si lidé zpracovávají svépomocí či vyplňováním nejrůznějších internetových vzorů, vzniká stále více různých chyb. Tyto chyby jsou přitom důvodem pro zamítnutí návrhu na vklad do katastru nemovitostí. Obdarovaní se tak z důvodu nevýrazné úspory nemusejí své darované nemovitosti vůbec dočkat.

Nejčastější chyby u darovacích smluv

Stejně jako v minulosti se objevují velmi často chyby ve správném označení převáděných nemovitostí. Formulářové vzory stažené z internetu totiž vůbec nenaznačují jak správně nemovitosti definovat a označit. Není možné jako se to často stává označit nemovitost pouze názvem ulice, číslem popisným a městem. Naopak název ulice v případě převodu nemovitosti vůbec není důležitý.

Každá nemovitost, dle svého druhu má přitom specifickou formu označování, které by mělo být přesné a úplné a to jak věcně tak formálně. Katastrální úřady, resp. jejich pracovníci mají rádi, když nemusejí nemovitosti a jejich označování hledat, ale najdou je co nejdříve ve smlouvě a to ve svém kontextu.

U darování domu zapomínáme na pozemky

Při darování domu zapomínají lidé často kromě domu i správně do smlouvy zahrnout související pozemky, například parcelu pod domem, nebo zahradu. Označení by mělo být nejen číslem parcelním, ale také velikostí výměry a druhem pozemku, včetně katastrálního území a obce kde se nemovitosti nachází.  

U darování bytu zapomínáme na podíly na společných částech domu a pozemku

Při darování bytových jednotek zapomínají účastníci do smlouvy často uvést kromě čísla bytové jednotky a čísla popisného domu kde se nachází také velikost podílu na společných částech domu a případně pozemku na kterém dům stojí. Tato chyba je přitom zásadní a může znamenat zamítnutí návrhu na vklad do katastru nemovitostí. Ani samotné určení výš podílu není jednoduché a může se lišit údaje přímo u bytové jednotky a údajem u výpisu vlastníků na listině vlastnictví k domu jako celku. Důvodem může být fakt, že máte například podíl na nějaké nebytové jednotce v domě (například sklepní prostory či sušárna) aniž by jste o tom vůbec věděli.

Další chybou, které se lidé dopouštějí, je označení listu vlastnictví kde se bytová jednotka nachází pouze číslem k bytu jako takovému, nicméně součástí převodu jsou i podíly na společných částek domu a pozemku, které jsou však vedeny již na jiném listu vlastnictví a nelze tyto dvě skutečnosti směšovat.

U darování podílu na nemovitosti lidé nesprávně označují

Pokud je předmětem daru jen podíl na nemovitosti, ať už se jedná o byt, dům či pozemek, pak lidé velmi nesprávně označují příslušné podíly. Například u podílu na bytu označují nesprávně jako předmět převodu i celý spoluvlastnický podíl na společných částech domu či pozemku, ačkoliv předmětem převodu je pouze polovina tohoto podílu.

Návrhy na vklad u darování se podávají po staru

Se začátkem roku 2013 začala platit nová pravidla na návrhy na vklad, které se nově podávají na předepsaných formulářích předepsanou a stanovenou formou. Přesto ještě stále lidé podávají návrhy na vklad po staru, tedy podávají staré neformální návrhy na vklad, které si vytiskli z nějakého internetového vzoru. Jedná se o chybuj, která může vést k zamítnutí návrhu na vklad a tedy opakování celého procesu, včetně všech nákladů.

Pokud se chcete chybám v převodních dokumentech, tedy v darovací smlouvě, návrhu na vklad apod. vyhnout, kontaktujte naši advokátní kancelář na mailové adrese: ProfiPravnik@gmail.com

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2500 Kč,
či kupní smlouvu za 3100 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT

Pomohl vám tento článek? Víte o někom
kdo potřebuje právní radu? Budeme rádi za vaše doporučení. »

Štítky: právnické články, právní články

Potřebujete pomoc?

Vložte dotaz do právní poradny - odpovíme Vám nejpozději do 24 hodin, nebo si nechte vyhotovit smlouvu dle vaší potřeby. Za kvalitu ručíme.

Vložit dotaz do poradny Zobrazit smlouvy

Rychlý kontakt

Potřebujete právní pomoc?
Jsme tu pro Vás!

Ušetřit za advokáta může být příjemné, nepříjemné však mohou být důsledky a výrazně vyšší náklady v případě, kdy něco opomenete nebo podceníte a protistrana toho využije.

Úspory za kvalitní právní službu se vám tak mohou výrazně prodražit.

Mgr. Miroslav Zeman