Kontrola, revize kupní smlouvy od realitní kanceláře je nutná

Advokátní kontrola smluv předložených realitní kanceláří je nutná a nelze než ji doporučit. Musíte si uvědomit, že nejste jediným klientem realitní kanceláře, ale realitní kancelář zastupuje též zájmy druhé strany. Smlouva předložená realitkou tak může být vůči vám nejen nevýhodná, ale někdy i přímo škodlivá.

Je přitom častou skutečností, že podmínky v dokumentech od realitní kanceláře jsou vedeny především zájmem realitní kanceláře na ulovení či zajištění klienta a nikoliv jeho zájmem. Jistě znáte naléhání realitní kanceláře na podpis rezervační smlouvy s tím, že jinak bude nemovitost prodána někomu jinému apod. S podpisem rezervační smlouvy jsou přitom spojeny povinnosti úhrady rezervační zálohy, kterou si realitní kancelář klienta zaváže a tento ztrácí výrazným způsobem prostor pro další jednání. Přitom jedinou povinností realitní kancelář je uvést v inzerci nemovitost jako rezervovanou a tuto nenabízet, ač je skutečnost často úplně jiná.

Snahou realitní kanceláře je realizovat převod co nejrychleji a s co nejmenšími starostmi, které by zvyšovaly její náklady. Přitom zájem klienta často na prvním místě není.

Prodává realitní kancelář nové projekty? Buďte obezřetní

Největší problém představují realitní kanceláře, které prodávají nové nemovitosti, nejčastěji celých bytových projektů, kde zcela plně zastupují developera tohoto projektu. V daném případě je tak realitní kancelář plně zavázána tomuto developerovi a je vázána jeho pokyny a podmínkami. V tomto konkrétním případě pak realitní kancelář zastupuje zájmy především jedné strany transakce, tedy prodávajícího developera. Zastupování kupujícího klienta už se děje pouze na oko a skutečným smyslem je samozřejmě prodat za podmínek příznivých pro prodávajícího.

Jedná se o určitý druh nátlaku, kterému by jste jako klienti neměli podlehnout, ale měli by jste od počátku jednat s realitní kanceláří jako rovný s rovným. Ačkoliv realitní kancelář vysloví pochyby nad vašimi požadavky, nebo je v prvních chvíli jménem developera odmítne, nevzdávejte se. Pokud projevíte vůli od koupě kvůli tomuto důvodu odstoupit, realitní kancelář resp. developer si vás nenechá jako klienta ujít a na vaše podmínky, pokud nejsou pro něj zásadně nevýhodné nakonec přistoupí.

Tomuto přístupu odpovídají naše dlouhodobé zkušenosti i reálná situace na trhu nemovitostí, kde je jen velmi složitě a těžké najít pro celé projekty bytových domů dostatek klientů.

Kupujete nemovitost, byt či dům. Jak jednat s realitní kanceláří?

Prostřednictvím realitních kanceláří se v České republice realizuje drtivá většina obchodů s nemovitostmi. V případě, že se pro koupi nemovitosti rozhodnete, měli by jste se na celý proces řádně připravit. Nemusí to být jednoduché, jak vám realitní kancelář naznačuje.

Prvním pravidlem je, nepodlehnout naléhání realitní kanceláře na bleskový podpis rezervační smlouvy bez toho, aniž by jste věděli co přijde potom a byli už v tuto chvíli stanoveny podmínky dalšího postupuj. Úhradou zálohy totiž ztrácíte vůči realitní kanceláři rovnocenné postavení a v dalším jednání už jste limitováni a omezováni strachem a obavami o ztrátu této zálohy.

Před podpisem rezervační smlouvy požadujte i návrhy dalších dokumentů

Než se rozhodnete realizovat podpis rezervační smlouvy, a tuto si případně necháte zkontrolovat advokátem, požadujte také předložení návrhů kupní smlouvy,  či smlouvy o smlouvě budoucí tak, aby jste věděli jak jsou realitní kanceláří koncipované a postavené.

Nenechte se odradit velmi častým tvrzením realitní kanceláře, že tyto dokumenty se zpracovávají až následně, že se to nestihne, nebo to prostě není možné. Realitní kancelář má tyto všechny dokumenty ve vzorech k dispozici a stačí zaslání pouze tohoto vzoru. Tím realitní kancelář vůči vám odkryje karty a vy můžete před podpisem rezervační smlouvy jednat už o veškerých podmínkách celého procesu koupě či prodeje nemovitosti.

Ze strany realitní kanceláře jde přitom přeci o seriozní krok vůči klientovi, kterému by se vůbec neměla bránit.

Následně už můžete dokumenty v celém rozsahu, tedy jak rezervační smlouvy, tak smlouvy kupní, nebo smlouvy o smlouvě budoucí poslat svému advokátovi k připomínkování.

V naší kanceláři vám smlouvy velmi přehledným způsobem smlouvy zkontrolujeme, zrevidujeme a okomentujeme, včetně upozornění na možná rizika a problémy.

Tím budete mít už před podpisem rezervační smlouvy a úhradě kupní ceny jistotu, že vám nehrozí žádné podstatné nebezpečí nebo riziko a že vše může dobře proběhnout. Jedná se tak o úplně opačný postup, než realitní kanceláře praktikují a to vše ve prospěch vás jako klientů.

 

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2500 Kč,
či kupní smlouvu za 3100 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT

Pomohl vám tento článek? Víte o někom
kdo potřebuje právní radu? Budeme rádi za vaše doporučení. »

Štítky: právnické články, právní články

Potřebujete pomoc?

Vložte dotaz do právní poradny - odpovíme Vám nejpozději do 24 hodin, nebo si nechte vyhotovit smlouvu dle vaší potřeby. Za kvalitu ručíme.

Vložit dotaz do poradny Zobrazit smlouvy

Rychlý kontakt

Potřebujete právní pomoc?
Jsme tu pro Vás!

Ušetřit za advokáta může být příjemné, nepříjemné však mohou být důsledky a výrazně vyšší náklady v případě, kdy něco opomenete nebo podceníte a protistrana toho využije.

Úspory za kvalitní právní službu se vám tak mohou výrazně prodražit.

Mgr. Miroslav Zeman