Proč využít advokátní úschovu? Je bezpečnější než úschova u realitní kanceláře

Proč raději využít při koupi či prodeji nemovitosti advokátní úschovu a nespoléhat se na tzv. úschovu finančních prostředků u advokátní kanceláře? Důvodem je bezpečnost, ale i komfort, který máte při využití advokátní úschovy. Při využití advokátní úschovy v podstatě neriskujete ztrátu svých finančních prostředků. Cena za tuto jistotu přitom nemusí být vůbec vysoká.

Jaký je rozdíl mezi advokátní úschovou a úschovou realitní kanceláře

Rozdíl je zásadní. Zatímco u advokátní úschovy máte i díky pojištění advokáta za škodu způsobenou v rámci činnosti klientům, u realitní kanceláře většinou žádné takové zajištění nemáte. A pokud ano jedná se o individuálně sjednanou službu, jejíž rozsah můžete jako třetí osoba těžko posoudit.

V případě ukončení činnosti advokáta, tak plnění uhradí pojišťovna, nebo se uhradí z majetku advokáta. V případě ukončení činnosti realitní kanceláře, jejíž majetek činí nejčastěji vybavení kanceláře, o většinu finančních prostředků můžete přijít. Stejně jako jiní věřitelé se totiž musíte přihlásit se svou pohledávkou do konkurzního řízení, kdy průměrný výtěžek po letech konkurzu činí pro věřitele cca 15 procent původní pohledávky.

Stejně tak může být kancelář postižena exekucí, soudní žalobou apod., které znemožní vyplacení peněz klientovi.

Finanční prostředky na účtu advokátní úschovy nejsou vůbec majetkem advokáta a tak v případě problémů  s jeho oprávněním pro výkon činnosti, musí být finančních prostředky vráceny tomu kdo je uhradil, resp. se postupuje dle platné smlouvy o advokátní úschově.

Advokátní úschova má svá jasná a platná pravidla

Advokátní úschovy mají svá pravidla a smlouva o advokátní úschově musí tato pravidla respektovat. Porušení povinností v této oblasti mohou mít pro advokáta výše naznačené následky a advokáti tyto následky v drtivé většině případů neponesou, protože mohou znamenat konec jejich advokátní kariéry.

Naopak pro tzv. úschovy realitních kanceláří, které tyto realizují na svých běžných bankovních účtech žádná jednoznačná a vymahatelná pravidla neexistují. Realitní kanceláře si je tvoří ad-hoc a tak je třeba podmínkám těchto úschov věnovat velkou pozornost. Pro klienty, kteří právu nerozumí pak může opomenutí důležitého ustanovení znamenat velké následky. Odpovědnost advokátní kanceláře ve srovnání s advokátem je tak nesrovnatelná.

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2500 Kč,
či kupní smlouvu za 3100 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT

Pomohl vám tento článek? Víte o někom
kdo potřebuje právní radu? Budeme rádi za vaše doporučení. »

Štítky: právnické články, právní články

Potřebujete pomoc?

Vložte dotaz do právní poradny - odpovíme Vám nejpozději do 24 hodin, nebo si nechte vyhotovit smlouvu dle vaší potřeby. Za kvalitu ručíme.

Vložit dotaz do poradny Zobrazit smlouvy

Rychlý kontakt

Potřebujete právní pomoc?
Jsme tu pro Vás!

Ušetřit za advokáta může být příjemné, nepříjemné však mohou být důsledky a výrazně vyšší náklady v případě, kdy něco opomenete nebo podceníte a protistrana toho využije.

Úspory za kvalitní právní službu se vám tak mohou výrazně prodražit.

Mgr. Miroslav Zeman