Rizika darování a darovací smlouvy. Následky mohou být fatální

Darování se jeví jako praktická a bezproblémová věc. Zatímco to první platí, to druhé už ne tak zcela. Darování a darovací smlouvy totiž mohou obsahovat značná rizika a problémy a to nejen aktuální, ale i v budoucnu. Podcenění těchto rizik spojených s darováním nemovitostí a darovací smlouvou vás může v budoucnu připravit o dar, nebo vám způsobit statisícové škody.

Hranici mezi rizikem a jistotou činí i 2 100 korun

Pokud chcete na začátku transakce darování ušetřit, pak se nabízí nejrůznější vzory darovacích smluv stažených z internetu. Je to rychlé a zdarma. Nicméně co víme o původu těchto vzorů, jejich bezvadnosti a navíc..od ledna roku 2014 zabyl účinnosti nový občanský zákoník a drtivá většina vzorů bude již nepoužitelná a zastaralá.

Darováním od své babičky či rodičů získáváte navíc velmi cenné hodnoty, zejména pokud se týká darování převodu nemovitosti. V zásadě bez velkých nákladů získáváte statisícové či milionové hodnoty. A na to se vyplatí již mít kvalitní nabývací titul neboli kvalitní darovací smlouvu.

Za 2 100 korun získáte nejen samotnou darovací smlouvu, ale také návrh na povolení vkladu vlastnického práva do katastru nemovitostí dle nových pravidel, dále návod na vyřízení celé věci a možnost dotazů na advokáta, který vám dokumenty zpracovává a který vás může poinformovat o možných rizicích a nástrahách, které s převodem nemovitosti darováním souvisí.

Rizika jsou okamžitá ale i budoucí

Okamžitá rizika vadnosti kupní smlouvy či zvoleného postupu při darování nemovitosti se projeví hned či bezprostředně po podpisu takovéto nekvalitní darovací smlouvy. Následky lze v takovém případě neprodleně odstranit či napravit, i když už v té chvíli to samozřejmě bude něco stát a škoda je často nevyhnutelná.

Typicky se jedná o případ, kdy z důvodu chyby ve smlouvě odmítne katastrální úřad zapsat vaše vlastnické právo k darované nemovitosti. Vady mohou být jak ve formě smlouvy, tak ve správném označení a určení nemovitosti, která je předmětem darování.

Výhodou alespoň je, že se o chybě dozvíte včas a máte možnost ji napravit. Stále více klientů se totiž obrací na naši advokátní kancelář po zamítnutí vkladu jejich vlastnického práva do katastru nemovitostí, což nejčastěji musíme řešit novou darovací smlouvou, zpětvzetím původního návrhu na vklad, a nutností hrazení nového poplatku za vklad u katastru nemovitostí ve výši 1 000 korun.

Budoucí rizika jsou nejvážnější a jsou nečekaná

Budoucí rizika jsou mnohem horší a mají mnohem dramatičtější dopad, než rizika okamžitá. Přicházejí totiž krytě a nenápadně a ve chvíli, kdy jste přesvědčeni o tom, že je vše v pořádku a vaše vlastnické právo k darované nemovitosti už nemůže nic ohrozit.

Typickým příkladem může být dědické řízení po dárci, který vám nemovitosti daroval. Je to klasickou příležitostí pro zhrzené dědice, kteří žádný dar nedostali, aby se domáhali zneplatnění daru vůči vám a to různými způsoby, které mohou využít jakékoliv chyby či nepřesnosti v darovací smlouvě.

Typicky napadnutelnými smlouvami jsou v tomto případě holé vzory, které vůbec nepočítali s touto eventualitou a které velmi často obsahují problémy a nepřesnosti, kterých se dopustil buď amatérský zpracovatel vzoru, nebo ten kdo vzor vyplňoval různými konkrétními údaji.

Určitě však platí, že v případě úspěšného uplatnění neplatnosti darovací smlouvy o tuto nemovitost můžete přijít. Vaše darovací smlouva o které jste si mysleli, že po zápisu do katastru už nebude nikoho zajímat, se může stát materiálem, který budou bedlivě zkoumat a prozkoumávat oči právníků zastupujících dědice, či stranu, která se cítí darováním poškozena.

V takovém případě už se však dají následky jen velmi těžko napravovat. Je třeba tedy odpovědně zvážit, zda investice jedné či dvou tisíc korun v době přípravy a sepsání darovací smlouvy byla skutečně tak náročná a nedosažitelná, aby jste museli kvůli tomu nést výše uvedené či jiná možná rizika, že o darovaný majetek přijdete a to i v budoucnu.

V případě zájmu o vypracování či kontrolu darovací, nebo kupní smlouvy či právní konzultaci nás kontaktujte na mail: ProfiPravnik@gmail.com

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2500 Kč,
či kupní smlouvu za 3100 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT

Pomohl vám tento článek? Víte o někom
kdo potřebuje právní radu? Budeme rádi za vaše doporučení. »

Štítky: právnické články, právní články

Potřebujete pomoc?

Vložte dotaz do právní poradny - odpovíme Vám nejpozději do 24 hodin, nebo si nechte vyhotovit smlouvu dle vaší potřeby. Za kvalitu ručíme.

Vložit dotaz do poradny Zobrazit smlouvy

Rychlý kontakt

Potřebujete právní pomoc?
Jsme tu pro Vás!

Ušetřit za advokáta může být příjemné, nepříjemné však mohou být důsledky a výrazně vyšší náklady v případě, kdy něco opomenete nebo podceníte a protistrana toho využije.

Úspory za kvalitní právní službu se vám tak mohou výrazně prodražit.

Mgr. Miroslav Zeman