Vzory darovací smlouvy a kupní smlouvy přestávají od roku 2014 platit

Lidé, kteří rádi využívají takzvané vzory smluv volně dostupné na internetu o tuto výhodu od nového roku přijdou. Vstupuje totiž v účinnost nový občanský zákoník, který někde méně někde více dosavadní smlouvy a jejich náležitosti mění. Vzory darovací či kupní smlouvy tak budou od ledna roku 2014 zastaralé a často i úplně neplatné či vadné.

Vzory darovacích a kupních smluv se vytvářely léta

Databáze vzorů nejen darovacích a kupních smluv, ale i dalších právních dokumentů se shromažďují na internetu po dlouhá léta. Jejich kvalitu či bezvadnost ponecháváme nyní stranou. Faktem však je, že po nabytí účinnosti nového občanského zákoníku v lednu roku 2014 bude většina vzorů smluv volně dostupných na internetu neplatná.

Důvodem je skutečnost, že tyto vzory nepočítaly s budoucím přijetím občanského zákoníku a většina z nich je samozřejmě neaktualizována. Použití vzoru o kterém nic nevíte a který je s největší pravděpodobností starý se vystavujete riziku, že uzavřete například neplatnou smlouvu, nebo smlouvu, která obsahuje takové vady, že může být v budoucnu napadnutelná.

Neplatná darovací či kupní smlouva vás může o majetek připravit

Následky mohou být pro vás velmi fatální. Podepíšete například kupní smlouvu na nemovitost, uhradíte prodávajícímu statisícové částky a následně zjistíte, že katastrální úřad návrh na vklad zamítl. Prodávající přitom dlouhodobě odcestuje a vy nejste ani vlastníkem nemovitosti, kterou jste chtěli koupit a přišli jste i o částku kupní ceny. Důvodem byla jenom skutečnost úspory několika tisíc korun za právní pomoc, která by chybu ve smlouvě odhalila.

Nebo další příklad babička vám převede darovací smlouvou svou nemovitost, kdy jste se podepsali na darovací smlouvu staženou narychlo z internetu. Katastrální úřad následně z důvodu chyb zamítne vklad. Mezitím však babička zemře, nebo onemocní tak, že už není schopna žádné úkony provádět. Nebo v rámci dědictví bude vaše darovací smlouva ze strany dědiců napadena jako neplatná a vy o tento dar přijdete. Důvod – opět snaha o úsporu několika tisíc korun za právní pomoc, která mohla chybu ve smlouvě odhalit.

Změny v občanském právu, které přináší nový občanských zákoník jsou velmi rozsáhlé a dá se říci, že se jedná o největší rekodifikaci občanského práva v dějinách České republiky. Tyto změny reagují a ovlivňují i právo darovací, stejně jako právní úpravu prodeje a koupě věcí a nemovitostí.

V případě zájmu o vypracování či kontrolu darovací, nebo kupní smlouvy či právní konzultaci nás kontaktujte na mail: ProfiPravnik@gmail.com

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2500 Kč,
či kupní smlouvu za 3100 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT

Pomohl vám tento článek? Víte o někom
kdo potřebuje právní radu? Budeme rádi za vaše doporučení. »

Štítky: právnické články, právní články

Potřebujete pomoc?

Vložte dotaz do právní poradny - odpovíme Vám nejpozději do 24 hodin, nebo si nechte vyhotovit smlouvu dle vaší potřeby. Za kvalitu ručíme.

Vložit dotaz do poradny Zobrazit smlouvy

Rychlý kontakt

Potřebujete právní pomoc?
Jsme tu pro Vás!

Ušetřit za advokáta může být příjemné, nepříjemné však mohou být důsledky a výrazně vyšší náklady v případě, kdy něco opomenete nebo podceníte a protistrana toho využije.

Úspory za kvalitní právní službu se vám tak mohou výrazně prodražit.

Mgr. Miroslav Zeman