Revize a kontrola kupní smlouvy od realitky je nutná

I pokud kupujete či prodáváte nemovitost od realitní kanceláře a tato je v rámci svých služeb povinna vám vypracovat kupní smlouvu, nebo smlouvu o smlouvě budoucí, nechte si tuto smlouvu zkontrolovat či zrevidovat advokátem. Až v 80 procentech případů totiž nacházíme při naší kontrole a revizi smluv vážné chyby.

Realitní kancelář si kupní smlouvy přizpůsobuje hlavně sobě

Realitní kancelář není obecně společnost, která by zastupovala pouze vás. Realitní kancelář by měla zastupovat jak zájmy vaše, tak ale musí zastupovat i zájmy protistrany a současně zastupuje hlavně zájmy své vlastní.

Tomu také odpovídají smlouvy a ustanovení které realitní kancelář do kupní smluv či smluv o smlouvě budoucí a dalších dokumentů zahrnuje.

Realitní kanceláři záleží většinou na co nejrychlejším průběhu převodu bez ohledu na konkrétní podmínky a na výhodnost pro vás, či vyváženost podmínek. Ve velké většině případů také nabízí tzv. úschovu kupní ceny realitní kanceláří.

Úschova kupní ceny realitkou úschovou není

Realitní společnost si nechá vložit kupní cenu na svůj bankovní účet s tím, že tam tyto finanční prostředky bude uschovávat. Náklady jsou samozřejmě zahrnuty v rámci provize, takže se zdá, že je to velmi výhodný způsob úschovy. Problém však je, že o úschovu v podstatě vůbec nejde.

Vkládáte pouze finanční prostředky na bankovní účet třetího subjektu, který zde vystupuje pouze jako zprostředkovatel. Problémem je, že pokud se dostane tato společnost do problémů, insolvence, exekuce či jiného závažného problému, můžete o své finanční prostředky přijít. Další komplikací může být fakt, že v případě jakéhokoliv sporu například o výši provize či její oprávněnosti, se může realitní kancelář domáhat úhrady sporné částky právě z uložené kupní ceny a vy s tím nemůžete v zásadě nic udělat.

Soudní obrana je totiž vždy zdlouhavá a drahá a často i s nejistým výsledkem a rozhodně se jedná o závažné psychické zatížení.

Kupní smlouvy od realitek nebývají precizní a kvalitní

Nelze to samozřejmě říci obecně, ale právě kontrolou a revizí kupní smlouvy na toto můžete přijít. V kontrolovaných a revidovaných smlouvách totiž nacházíme často i více než 20 chyb či nevýhodných nebo zavádějících ustanovení, které je třeba opravit.

Pro samotnou platnost smlouvy a převodu toto nemusí mít žádný vliv, nicméně v průběhu realizace převodu, či používání nemovitosti, se tyto okolnosti mohou stát zásadními a chyba v kupní smlouvě vám například může znemožnit jakoukoliv reklamaci či nápravu vady nemovitosti o níž jste do dané doby vůbec nevěděli.

Stejně tak při kontrole a revizi smlouvy můžeme zjistit další okolnosti, jako neřešení úhrady daně z převodu nemovitostí, což se vám může v budoucnu jako bumerang vrátit a náklad může být statisícový.

V případě zájmu o vypracování či kontrolu darovací smlouvy či právní konzultaci nás kontaktujte na mail: ProfiPravnik@gmail.com

Objednejte si snadno a rychle darovací smlouvu za 2500 Kč,
či kupní smlouvu za 3100 Kč včetně návrhu na vklad.

Vše v profesionální kvalitě z pohodlí domova.

Garance bezchybnosti a profesionality.

OBJEDNAT

Pomohl vám tento článek? Víte o někom
kdo potřebuje právní radu? Budeme rádi za vaše doporučení. »

Štítky: právnické články, právní články

Potřebujete pomoc?

Vložte dotaz do právní poradny - odpovíme Vám nejpozději do 24 hodin, nebo si nechte vyhotovit smlouvu dle vaší potřeby. Za kvalitu ručíme.

Vložit dotaz do poradny Zobrazit smlouvy

Rychlý kontakt

Potřebujete právní pomoc?
Jsme tu pro Vás!

Ušetřit za advokáta může být příjemné, nepříjemné však mohou být důsledky a výrazně vyšší náklady v případě, kdy něco opomenete nebo podceníte a protistrana toho využije.

Úspory za kvalitní právní službu se vám tak mohou výrazně prodražit.

Mgr. Miroslav Zeman